تبلیغات
مشاغل - معرفی انواع شغل مهندسی

مشاغل
 

اگر تصمیم دارید مهندس شوید ، حتما مهندسی صنایع را انتخاب كنید .

در میان تمام شاخه های مهندسی ، مهندسی صنایع بالاترین مقام را كسب كرده و تبدیل به یك آرزوی شغلی شده است . در آخرین نظر سنجی انجام گرفته ، 250 شغل بر اساس بیش از 12 فاكــتور اساسی رده بندی شده اند . عواملی چون درآمد و منافع كاری ، امنیت شغلی دراز مدت ، فشار كاری و وجهه اجتماعی ، در این میان مهندسی صنایع در رده سی و پنجم و به عنوان بهترین گرایش مهندسی انتخاب شده است و مهندسی عمران با كسب رده هفتادم ، پایین تر ین امتیاز را نسبت به سایر رشته های مهندسی به دست آورده است .

مهندسی فیزیك هسته ای رتبه سی و ششم ، مكانیك رتبه چهل و پنجم ، هوا فضا رتبه پنجاه و دوم ، برق رتبه پنجاه و چهارم و پتروشیمی رتبه شصت و ششم را كسب كرده اند. شایان ذكر است كه مدیریت صفحات وب ( مهندسی اینترنت ) ، رتبه اول را در میان این 250 شغل به دست آورده است .معرفی شغل مهندسی صنایعبا پیشرفت سریع علوم و پیچیدگی روز افزون آن بالطبع سیستم های تولیدی و خدماتی نیز گسترش یافته است در نتیجه این پیشرفت اداره صحیح و مناسب اینگونه واحدها به صورت سیستماتیك مستلزم بكارگیری تكنیك های علمی و پیشرفته می باشد .

حجم تولید و گستردگی خدمات آن چنان است كه رشته های مهندسی سنتی از قبیل شیمی ، راه و ساختمان ، برق ، مكانیك و غیره پاسخگوی كلیه مسائل این سیستمها نمی باشند چرا كه هر كدام از این رشتهها ویژگی خاصی را شامل می شوند كه معمولا اسامی آنها مبین ماهیت آنهاست اما مشكل عمده ای كه وجود دارد ارتباط میان این رشته ها و تعیین جایگاه دقیق و درست آنها در كنار هم در صنعت است كه از همین جا نیاز به یك ارتباط دهنده احساس می شود كه برای جبران چنین كمبودی در قرن بیستم و به ویژه در چند دهه اخیر از پیوند رشـــته های علوم ، مدیریت ، اقتــصاد و رشتههای مهندسی ، رشته جدیدی به نــام " مهندسی صنایع " ( Industrial engineering ) به وجود آمده است كه وظیفه یك ارتباط دهنده بین رشته های مختلف را به عهده دارد .

بنابراین در این رشته درسهایی از تمام رشته های مذكور وجود دارد تا یك مهندس صنایع برای پیوند بهتر رشتههای مختلف با آنها آشنا باشد .

طراحی ، بهبود ، استقرار و اداره سیستمهایی كه در آن انسان ، ماشین و مواد به طریقی موثر و مناسب به هم مرتبط شده اند را می توان از عمده وظایف مهندسان صنایع دانست . مهندسانی كه از طریق كسب مهارت و اطلاعات فنی خاص می توانند مشكلات و دردهای یك كارخانه را شناسایی كنند و در حد توان خود در رفع آن بكوشند و در صورت لزوم از متخصصین برای حل مشكل كمك بگیرند . بـنابراین از آنجا كه مهندسین صــــنایع سـعی می نمایند كه یك سیستم را با دید كلی مورد بررسی قرار دهند لیكن به واسطه وسعت عمل و پیچیدگی روابط در بین اجزاء سیستمها امكان اینكه بتوانند آنها را به سادگی تجزیه و تحلیل نمایند دشوار می باشد و به این دلیل است كه از روشهای تحقیق در عملیات و كامپیوتر به عنوان ابزار كار استفاده می نمایند تا ضمن به كار گیری روشهای علمی به خصوص ریاضی ، برای حل مسائل مدیریت ، با سرعت و دقت زیادی عمل نمایند و گاهی با توجه به وسعت فعالیتهای سازمان بعضی از دروس تخصصی رشته مهندسی صنایع یك شغل محسوب می شوند و یك مهندس صنایع ممكن است در یك كارخانه تنها از یك یا دو درس خود بهره بگیرد .

مسـائلی از قبیل كنترل و هماهنگی فعالیتها ، برنامه ریزی تولید ، كنترل كیفیت ،سیستمهای نگهداری و تعمیرات ( نت ) ،استفاده موثر از ماشین آلات و تجهیزات و امكانات اعم از انسانی و غیر انسانی ، كنترل انبــار و موجودیها ، بالا بردن كارایی و افزایش بهره وری سیستمها و ...كه به تنهایی برای یك سازمان بزرگ یك مهندس صنایع می طلبد .

به این ترتیب مهندس صنایع ابزار بسیار موثری برای پیشبرد هدفهای هر سازمانی است . مهندس صنایع نه تنها می تواند در واحدهای صنعتی و تولیدی فعالیت داشته باشد بلكه قادر است در واحدهای خدماتی نظیر نهادهای برنامه ریزی، بانكها ، شركت های بیمه ، بیمارستانها و دوایر دولتی و غیره نیز به طور موثر خدمت نماید .

ولی متاسفانه در كشور ما هنوز سازمانهایی هستند كه با این رشته و قابلیت و كارایی های آن، آشنایی لازم و كافی را ندارند و حتی سازمانهایی كه از وجود مهندسی صنایع بهره می گیرند بسیار عجول هستند و انتظار دارند مشكل كارخانه آنها به سرعت حل شود بدون اینكه به طور كامل به توصیه های مهندس صنایع گوش فرا داده و حتی مدت زمان لازم برای حل مشكل كارخانه را نامناسب و طولانی می دانند و در پایان باید به این نكته توجه كرد كه یك مهندس صنایع بیش از آنكه سخت افزاری باشد ، نرم افزاری است و به همین جهت برای رسیدن به نتیجه ، زمان بیشتر و پیاده كردن توصیه های او لازم است در غیر این صورت كارایی مهندس صنایع پایین آمده و بهبود یك شركت و آینده آن لطمه های شدیدی خواهد دید .

به امید روزی كه در هر سازمان و شركتی حداقل یك مهندس صنایع فعال حضور داشته باشد .

معرفی گرایشهای مهندسی صنایع

تولید صنعتی :

عبارتست از فن به كار گیری مهارتهای تكنیكی اقتصادی و استفاده موثر و نظام یافته از نیروی انسانی ، زمان ، ماشین آلات و تجهیزات ، سرمایه ، ساختمان و مواد به منظور تولید كالا با كیفیت مطلوب . كه این دوره به منظور تربیت كارشناسانی تدوین شده است كه بتوانند به تجزیه و تحلیل و حل مسائل برنامه ریزی و كنترل تولید ، افزایش كارایی تولید و طرح ریزی واحدهای تولیدی بپردازند .

دانشجویان این رشته بعد از فارغ التحصیل شدن از توانایی های زیر بهره مند خواهند شد :

· بررسی مسائل تولید به صورت نظام یافته و ارائه راه حل مناسب

· تامین مواد اولیه و نیمه ساخته مورد نیاز با قیمت اقتصادی و كیفیت مطلوب

· بهره گیری از فضا ، ماشین آلات ، تجهیزات ، نیروی انسانی و زمان

· برنامه ریزی صحیح تولید با توجه به تقاضای بازار ، امكانات تولیدی ، هزینه و زمان

· كنترل آماری كیفیت محصولات حین ساخت و پس از آن

· افزایش كارایی تولید و پایین آوردن قیمت تمام شده محصول


فارغ التحصیلان این رشته در بخشهای مهندسی تولید ، مهندسی صنایع ، برنامه ریزی و كنترل تولید ، طرح و توسعه كارخانجات و موسسات تولیدی و نیز واحدهای ستاد طرح و برنــامه و بهره برداری در وزارتخانه مربوط ( وزارت صنایع ) می توانند به كار بپردازند .

گسترش سریع این گرایش و كارایی بسیار بالای آن بازار كار بسیار خوبی را برای آن فراهم كرده است و فارغ التحصیلان آن نسبتا به سایرین از امتیازات بیشتری برخوردارند .تكنولوژی صنعتی :

بیانگر تكنولوژی و روشهای ساخت قطعات صنعتی و شناسایی خطوط گوناگون تولیدی و مهارت در بهره گیری موثر از اجزای متشكله یك واحد تولیدی ( انسان ، ابزار ، ماشین آلات ، ساختمان و تاسیسات ) به منظور حصول حداكثر كیفیت در كسب محصولات است .

تربیت كارشناسان آگاه به مسائل تكنولوژی ساخت قطعات صنعتی در راه اندازی واحدهای تولیدی از جمله اهداف این گرایش است .


برنامه ریزی و تحلیل سیستمها :

به منظور تربیت كارشناسانی است كه بتوانند با بهره گیری از روشهای جدید و سیستماتیك و مدلهای ریاضی ، مسائل تصمیم گیری در سطح واحدهای صنعتی بزرگ را تجزیه و تحلیل كنند و بیشترین رهنمود را در استفاده از منابع موجود و عملكرد اجزاء متشكل سیستم ارائه دهند .

مشاغلی كه فارغ التحصیلان این دوره می توانند احراز كنند عبارتند از :

واحد طرح و برنامه ریزی موسسات تولیدی ، وزارتخانهها و موسسات دولتی و خدماتی و برنامه ریزی .


ایمنی صنعتی :

به منظور تربیت كارشناسانی است كه بتوانند احساس امنیت از لحاظ روانی و جسمی برای نیروی انسانی كه مهمترین عامل برای اهداف بلند مدت مدیریت هستند را پیاده كنند . قابلیتهای تخصصی كه فارغ التحصیلان در این گرایش پیدا می كنند عبارتند از :

ارگونومی و كاربرد آن در صنعت و طراحی وسائل ، ایجاد محیط استاندارد مورد نیاز برای نیروی انسانی با ایجاد شرایط مطلوب از لحاظ روشنایی ، تهویه ، دما ، اصولت و ... ، جلوگیری از آتش سوزی و مبارزه با حریق ، پوشش وسائل و ادوات الكتریكی ، بهداشت آب آشامیدنی ، ایجاد وسائل ایمنی و محافظت فردی ، كمكهای اولیه ، ایجاد امكانات رفاهی و امكانات زیست محیطی و غیره .آشنایی با قابلیتهای كاری مهندسی صنایع :از آنجاییكه یك مهندس صنایع از همه چیز در حد آشنایی و شناخت آگاهی دارد و با اغلب بخشهای یك كارخانه آشنا است ، شرح دادن قابلیتهای كاری او به طور كامل از صبر و حوصله این نوشته خارج است و احتیاج به كتابهای مجزا دارد .

ولی برای آشنایی علاقمندان شرح بسیار مختصری درباره مهمترین قابلیتهای كارایی مهندسی صنایع در یك سازمان آورده می شود .

لازم به توضیح است هر كدام از موارد ذكر شده می تواند در مراحل طـراحی ، پیاده كردن ، استقرار و اداره آنها توسط مهندس صنایع صورت می گیرد .سیستم های برنامه ریزی و كنترل تولید :

امر برنامه ریزی و كنترل تولید در واقع به منزله سلسله اعصاب در یك كارخانه عمل می كند و یكی از بخشهای مهم سیستم تولید می باشد . اكثر كالاها از اجزا و قطعات مختلف تشكیل شده اند و اجزاء و قطعات نیز به نوبه خود طی عملیات و مراحل مختلف و اصولی در یك واحد تولیدی ساخته میشوند كه وظیفه بخش برنامه ریزی و كنترل تولید این است كه تعیین كند چه نوع مواد ، اجزاء و قطعات به چه میزان و چه وقت در كارخانه ( طبق سفارشات دریافتی از مشتریان یا پیش بینی فروش ) ساخته شود و در عین حال تعیین كند كارخانه چه كالاهایی ( حاصل از مونتاژ قطعات ) در چه زمان و با چه اجزاء و قطعاتی بسازد تا در نهایت كالای تكمیل شده و قابل استفاده برای عرضه به مصرف كنندگان آماده شود . به طور كلی سیستم برنامه ریزی و كنترل تولید نیروی انسانی ، ماشین آلات ، مواد و تسهیلات را در یك سازمان تولیدی با یك بازده مناسب و مطلوب به منظور تهیه محصولات مرغوب برای عرضه به اجتماع با یكدیگر تركیب و هماهنگ می كند .سیستم های كنترل انبار و موجودی :

یكی از مسائل مهم برای مدیران در سازمانهای صنعتی و بازرگانی پیش بینی میزان خریدها با توجه به امكانات سازمان و شرایط بازار است . خرید و ایجاد موجودی كالاها از یك سو باعث راكد ماندن سرمایه و حبس شدن امكانات مادی میشود كه اگر سرمایه آزاد می بود می توانست برای بهبود و توسعه در امور دیگر سازمان با سوددهی بیشتری به كار رود .

در عین حال موجب می شود هزینه های انبار داری و نگهداری فزونی گیرد و احتمالا باعث فساد و از بین رفتن كالاهای انبار شود ، یا ارزش آنها به خاطر پیشرفت تكنولوژی و كهنه شدن از نظر مصرف كاهش یابد . از سوی دیگر كم بودن موجودی مواد و لوازم مورد نیاز برای تولید و فروش كالاها باعث اختلاف و وقفه در كارها و بیكار ماندن كارگر و ماشین و امكانات سازمانی می شود كه خود ممكن است نارضایتی مصرف كنندگان و مشتریان و سفارش دهندگان را در پی داشته باشد ، كه از طریق به كار گیری فنون و روشهای جدید با تعیین میزان مقرون به صرفه بودن هر بار خرید ، ضمن كاهش هزینهها میزان سود سازمان را می توان افزایش داد .سیستم های نگهداری و تعمیرات ( نت ) :

یكی از مسائل در مدیریت تولید و عملیات مسئله نگهداری و تعمیرات است . به طور كلی هدف از نگهداری و تعمیرات در یك سازمان صنعتی آن است كه از ماشین آلات به بهترین وجه محافظت شود و از قطع و اختلال جریان تولید به علت از كار افتادن یا خوب كار نكردن ماشینها جلوگیری به عمل آید و از آنجایی كه با تنظیم یك برنامه صحیح نگهداری و تعمیرات برای ماشین آلات و تجهیزات كارخانه ، از طرفی از خرابی های غیر مترقبه آنها پیشگیری و از اتلاف وقت و هزینه های گزاف تعمیراتی جلوگیری میشود ، از طرف دیگر عمر مفید و موثر ماشینها زیاد میشود و در نتیجه از نظر كمی و كیفی بازدهی و سودآوری سازمان افزایش پیدا می كند .سیستم های كنترل كیفیت :

مطالعه و بررسی مجدد و اصلاح طرح محصول و یا مشخصات ارائه شده از طرف طراح برای اجرای طرح از مواردی است كه اكثر اوقات می تواند به صرفه جویی فراوانی در هزینهها منجر گردد .

از بازرسی مواد اولیه كه فواید زیادی نظیر جلوگیری از خرید مواد اولیه و قطعات نامناسب داشته و حتی از هدر رفتن كار اضافی بر روی این مواد و قطعات جلوگیری می نماید تا كنترل در حین تولید كه سبب می گردد در صورتیكه محصولات نیم ساخته تولید شده اگر واجد شرایط نباشد از ادامه كار بر روی آنها ممانعت به عمل آید و در نهایت با كنترل محصول ساخته شده كه می تواند از رسیدن كالای معیوب به دست مصرف كننده و بی اعتبار شدن نام كارخانه ، جلوگیری نماید در یك سیستم كنترل كیفیت توسط یك مهندس صنایع پیاده و اداره می گردد .سیستمهای اطلاعات مدیریت :

به طور كلی هماهنگی و همكاری در یك سازمان تنها از طریق توزیع و مبادله اطلاعات بین افراد و واحدهای سازمان و بین سازمان و محیط خارج آن میسر می باشد .

اجزای سازمان از طریق ارتباطات به یكدیگر متصل می شوند و در واقع انتقال و مبادله اطلاعات فرآیندی است كه می تواند مراكز تصمیم گیری را در یك سازمان به صورت موزون و هماهنگ به یكدیگر متصل كند . اگر یك كارخانه را در نظر بگیرید مشاهده می كنید كه از بخشهای مختلفی نظیر تداركات ، انبار ، حسابداری ، تولید ، تعمیرات ، بازاریابی و ... تشكیل شده است كه مدیریت برای اطلاع یافتن از فعالیت این بخشها احتیاج به یك سیستم اطلاعاتی وسیع دارد كه هر چه ابعاد كار وسیع تر شود اهمیت سیستم های اطلاعاتی نیز بیشتر می شود و این سیستمها می توانند به صورت دستی یا كامپیوتری توسط یك مهندس صنایع طراحی و اداره شوند .سیستم های فیزیكی :

به طور كلی تعیین محل استقرار بخشهای تولیدی ، انبارهای دائم و موقت ، چگونگی استقرار ماشین آلات و تجهیزات ، ایجاد راهروها ، قفسه های انبار و سایر تسهیلات ، طرح سیستم حمل و نقل مواد و محصولات در كل كارخانه و در هر یك از بخشها ، طراحی بخشهای تولیدی و بالانس خط تولید و مونتاژ و ... به طوریكه طرح ارائه شده یكی از بهترین طرحهای ممكن باشد و مشكلات و موانع امور جاری تولید و توسعه آتی كارخانه را به حداقل ممكن برساند ، در سیستمهای فیزیكی توسط مهندس صــــنایع طراحی و پیاده می گردد .علاوه بر كارایی مهندس صنایع در هر یك از سیستم های فوق الذكر ، مهندس صـــنایع می تواند در امور كنترل پروژه ، بازاریابی ، طراحی و ایجاد صنایع كوچك ، حل كردن مشكلات سازمان با تكنیكهای تحقیق در عملیات و كارایی بالا در پستهای مدیریتی و غیره نقش موثر داشته باشد .


--------


مهندسی نفت

ماهیت كارمهندسان نفت به دنبال كشف منابع نفت یا گاز طبیعی در جهان می باشند. پس از كشف چنین منابعی مهندسین نفت با همكاری زمین شناسان و دیگر متخصصان ، ساختار زمین و خصوصیات صخره های حاوی ذخایر و روشهای حفاری را تعیین كرده و عملیات حفاری راكنترل میكنند. آنها به منظوردستیابی به حداكثر میزان نفت و گاز , تجهیزات و مراحل كار را طراحی می كنند.
از آنجایی كه تنها درصد كمی از نفت و گازموجود در منبع تحت فشار طبیعی از چاه فوران می كند, لذا مهندسان نفت از انواع روشهای تقویت شده بازیافت استفاده می كنند. این روشها شامل تزریق آب , مواد شمیایی , گاز یا بخار به درون یك منبع نفت جهت با فشار بیرون راندن نفت بیشتر, و حفاری كنترل شده توسط رایانه و یا شكافتن جهت اتصال یك منبع بزرگتر به یك چاه منفرد می باشد . از آنجایی كه حتی با بكارگیری كاملترین روشهای امروزی تنها قسمتی از نفت یا گاز یك منبع كشف می شود , لذا مهندسان نفت به امور تحقیقاتی و گسترش فن آوری و روشهای كار آمد تری می پردازند تا میزان كشف را افزایش داده و از هزینه حفاری و مراحل تولید بكاهند.


اكثر مهندسان نفت در بخش های استخراج نفت و گاز , پالایش نفت , و خدمات مهندسی و معماری استخدام می شوند. به خدمت گیرندگان شامل شركتهای نفتی بزرگ و صدها شركت كوچكترو مستقل فعال در زمینه های استخراج ، تولید و خدمات می باشند. بسیاری از آنها نیزتوسط شركتهای مشاوره مهندسی وبخشهای دولتی استخدام می شوند.اكثر مهندسان نفت در مناطقی كه درآنجا نفت و گاز كشف می شود كار میكنند. بسیاری از مهندسان نفت در كشورهای تولید كننده نفت مشغول بكارند.


فرصتهای شغلی مطلوبی در انتظار مهندسان نفت است چرا كه شمار مشاغل فعلی بیشتر از شماركم فارغ التحصیلان این رشته می باشد. چنین فرصتهای شغلی به علت نیاز به جانشینی مهندسانی به وجود می آید كه تغییر شغل میدهند و یا شرایط سخت كاری را تحمل نمیكنند.


· و اما گرایشهای مختلف این رشته:رشته مهندسی نفت (اكتشاف)


ین دوره كارشناسی یكی از گریش هی رشته مهندسی نفت و یكی از دوره هی عالی فنی – مهندسی است كه هدف آن تربیت متخصصانی در زمینه اكتشاف نفت و مطالعات زمین شناسی ، ژئوفیزیكی، ژئوشیمیائی و امكان سنجی ازدیاد برداشت از مخازن می باشد.


ین دوره عمدتاً بر دروس مهندسی زمین شناسی نفت، ژئوفیزیك، ژئوشیمی نفت، پتروفیزیك، مكانیك سیالات، ترمودینامیك مواد كانی و مكانیك سنگ و خاك و اصول مهندسی حفاری و بهره برداری از مخازن نفت مبتنی است.


نقش و توانائیهائی كه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در ین رشته كسب می كنند عبارتند از:


· آشنائی با دانش امروز زمین شناسی نفت و انجام مطالعات مربوطه و بهره گیری از نتیج حاصله. 


· انجام آزمیشات و جمع آوری اطلاعات علمی و فنی مربوطه به ناحیه مورد اكتشاف و عملیات اكتشافی.
· انتخاب و یا تعیین مناسب و روش اكتشاف و اجری آن با توجه به وضعیت زمین شناسی و شریط محیطی و اقلیمی ناحیه موردنظر.


· طرح عملیات و تأمین تداركات و تلفیق برنامه هی مربوطه بری اجری بهینه عملیات اكتشافی موردنظر.


· برآورد فنی و اقتصادی طرح ها و عملیات اكتشاف.


فارغ التحصیلان ین دوره می توانند مطالعات و عملیات مهندسی زمین شناسی نفت، محاسبات و طراحی و تلفیق عملیات و اجزاء جانبی برنامه هی اكتشافی وزارت نفت را به عهده بگیرند. و نقش مؤثر خود را در عملی نمودن و اجری بهینه برنامه هی مطالعاتی و اكتشافی در تلفیق تداركات و طرح و چگونگی پیاده كردن برنامه هی اكتشافی آتی و استراتژیك صنعت نفت كشور یفا كنند.


حفاری و بهره برداری نفتاین دوره یكی از گریشهای رشته مهندسی نفت می‌باشد كه هدف آن تربیت متخصصانی است كه داری توانایی و مهارت های لازم بری انجام طرح ها جهت اجرای روشهای بهینه برای بهره برداری از منابع نفت و گاز و طراحی و انجام فعالیتهای استخراج ذخائرمربوط باشند.


این دوره مبتنی بر دروس مكانیك سیالات و دینامیك گازها، ترمودینامیك سیالات، انتقال جرم، طرح و اقتصاد مهندسی، مهندسی مخازن و مهندسی حفاری است.


نقش و توانائیهائی كه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در ین رشته كسب می كنند عبارتند از:

· ارزیابی قابلیت تولید در مخازن و بررسی امكان پذیری روشهی بهره برداری موردنظر. 

· ارزیابی فنی-اقتصادی مخازن و تجهیزات آن. 

· طرح و اجری بهینه عملیات بهره برداری.

· تشخیص ویژگیها و چگونگی رفتار با چاههی گوناگون.

· توجیه و انتخاب روش مناسب بری بهره برداری و ازدیاد برداشت با توجه به شریط فنی و اقتصادی.


· صیانت از منابع نفت و گاز و ارائه روش هی عملی بری افزیش طول عمر ین منابع.


· بكارگیری اطلاعات علمی و فنی در عملیات حفاری و استخراج.


· ارزیابی فنی و اقتصادی روشهای حفاری و انتخاب و ارائه روش و عملیات مناسب حفاری و استخراج.


· طراحی تجهیزات حفاری و انجام عملیات در مناسب ترین شرایط. مقایسه فنی و اقتصادی عملیات و روش های متفاوت حفاری و ارائه طریق برای توانمندی تكنولوژی این زمینه صنعت نفت كشور.


فارغ التحصیلان ین دوره می توانند در بخش‌هی مختلف مربوط به تولید و بهره برداری در كشور مشغول به فعالیت شده و سبب كاریی و بازده بالاتر ین بخش از صنعت شوند و نقشی مؤثر در حل مشكلات فراروی تولید و بهره برداری از مخازن داشته باشند.


دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد این رشته عبارتند از :


زبان عمومی وتخصصی، ریاضیات، زمین شناسی ،مقاومت مصالح ومکانیک سیالات ، حفاری وچاه پیمایی و مهندسی مخازن ، مکانیک سنگ و ژئوتکنیک ، ژئوفیزیک وژئو شیمی اکتشافی می باشد.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 اسفند 1389 توسط nazanin nazmi
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس