تبلیغات
مشاغل - معرفی شغل كارمندی

مشاغل
 
شغل کارمندی


جوانانی كه در سالهای تحصیل در مدرسه و یا در دانشگاه فن ،حرفه و یا هنری نیاموخته اند ، جوانان بدون سرمایه ای كه برخاسته از خانواده های كم بضاعت و یا متوسطند ، همه و همه راهی جز پیوستن به بدنه سنگین و فرسوده دولت نمی یابند . راحت طلبی ، فقدان خطرپذیری و میل به دست زدن به كارهای پرخطر اقتصادی در نزد جوانان و غالب مردم، ساختار نابسامان اقتصاد كه تولید را پرهزینه و غیراقتصادی و مصرف وخدمات را كم هزینه و دارای صرفه اقتصادی می سازد ، انحصار فرصت ها در دستان شمار بسیار بسیار اندكی از افراد جامعه ، فقدان سرمایه گذاری خارجی ، رویكرد صرفاً تئوری ونظری درنظام آموزشی اعم از متوسطه و عالی و بسیاری دلایل دیگر سبب شده است كه فردی كه از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و یا مدرسه را به اتمام می رساند راهی جز مشاغل دولتی و كار كارمندی نداشته باشد . كاری كه متاسفانه با توجه به سیستم مدیریتی در كشور ما كه همه اختیارات از آنِ مدیران است و آنان یكه تاز میدان مدیریتی هستند، قربانگاه خلاقیت ها و نوآوری های فردی می شود و او را به ماشینی بدل می سازد كه تنها و تنها درابتدای صبح ، ساعت ورود را ثبت می كند و هشت ساعت كار موظف اداری را بی هیچ انگیزه یا علاقه ای به انجام می رساند، چرخه فرساینده ای كه امیدها را بر باد می دهد و استعداد ها را در ریشه می خشكاند و از كارمند ، فسیلی متحرك بر جای می گذارد ؛ از این روست كه بازده كاری یك كارمند در كشور ما به ازاء 8 ساعت موظف روزانه تنها دو ساعت است .

شاید یكی از دلایلی كه این روند را قوت می بخشد این حس در كارمند باشد كه ابتكار عمل ویا بازده كاری وی هیچگاه از سوی مدیران دیده نمی شود و هیچ اثری در ارتقا شغلی و یا میزان دریافتی و یا پاداش وی ندارد ، به عبارت دیگر در مجموعه كار اداری در كشور ما شاید فرد خاطی جزا یابد ولی هیچگاه كارمند كوشا پاداش نمی بیند و نظرات وی در امور اداری و حتی در كاری كه مسئولیت انجام آن به عهده وی است ، لحاظ نمی شود . متاسفانه در كشور ما كار برای فرد تعریف نمی شود بلكه این فرد است كه برای كار تعریف می شود ، به عبارت دیگر بسیاری از افراد در زمینه هایی كار می كنند كه با تخصص و توانایی های آنان كمترین ارتباط را دارد، و این خود به عدم رضایت فرد از كار و بازده اندك آن دامن می زند.

اینجاست كه رفتار كارمندان با ارباب رجوع توجیه می شود ، از بسیاری از مردم شنیده ایم كه از برخورد خشن یا سرد و بی تفاوت كارمندان و یا از اینكه در ادارات كسی به فریاد آنها نمی رسد، سخت گله می كنند ؛ به هیچ وجه در صدد توجیه این رفتار و یا همراهی با آن نیستیم ولی باید این نوع رفتار كارمندان را از تبعات مستقیم فقدان رضایت كاری و فشارهای ناشی از آن بدانیم .

هم اینك در كشور ما دو میلیون و سیصد و بیست و هشت هزار و ششصد و سی وپنج ( 2328635) نفر در بدنه قوای مجریه ،قضاییه و مقننه با تركیب جنسیتی 65% مرد و مابقی زن ، مشغول به كارند. از سوی دیگر بیشترین تمركزكارمندان دوایر دولتی به ترتیب در استان های تهران ،خراسان ،خوزستان و اصفهان است و كمترین تراكم را در استان های ایلام ،قم و كهگیلویه و بویراحمد شاهد هستیم(1) ( البته این آمار مربوط به سال 1380 كشور است . ) . این تعداد از افراد جامعه ایرانی تحت شرایط فرساینده ای كه ذكر آن رفت كار می كنند و آسیب های ناشی ازكار روزمره بی حاصل را با ارباب رجوع قسمت می كنند ، از اینروست كه در دو سال گذشته طرحی با نام " تكریم ارباب رجوع " به تمام ادارات و دوایر دولتی ابلاغ شده است و هدف آن ایجاد فضایی دوستانه و عاری از تنش برای ارباب رجوع است . در ماده اول این طرح ا ركان دخیل در این طرح چنین تعریف می شود :

دستگاه اجرایی: كلیه وزارتخانه ها، موسسات، شركتهای دولتی و شركتها و موسساتی كه شمول قانون برآنها مستلزم ذكر یا تصریح نام است از جمله نیروی انتظامی، شهرداری تهران و سایر شهرداری ها، بانك ها، شركت های بیمه، همچنین موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی كه از بودجه عمومی دولت استفاده می كنند.

ارباب رجوع: شخصی است كه جهت دریافت خدمت یا كالا در چارچوب قوانین و مقررات عمومی به دستگاه های مشمول مصوبه مراجعه می نماید.

كاركنان: مستخدمین دولت اعم از رسمی و غیررسمی در كلیه سطوح شغلی كه عهده دار انجام وظایف محوله از دستگاه متبوع خود می باشند.

ماده دوم چنین بیان می كند : دستگاههای اجرایی موظفند نسبت به تعیین واحدهای سازمانی كه مستقیما به مردم خدمت و یا كالا ارائه می نمایند ( نظیر واحدهای درمانی، خدماتی و اداری ) اقدام و فرآیند های مرتبط با ارباب رجوع را احصاء ومستند نمایند.

در ماده سوم این طرح كارگزینی سازمان مربوط موظف است بعد از جمع بندی سالانه نظرات ارباب رجوع ، براساس اطلاعات فرم های ماهانه ، در پایان اردیبهشت ماه هرسال، 5درصد از كاركنان كه بیشترین درصد برخورد مناسب ( مندرج در ستون ششم فرم مذكور ) را با ارباب رجوع داشته اند( به شرط اینكه هیچ گونه برخورد نامناسب نداشته باشند)، انتخاب و جهت تشویق به رییس دستگاه یا واحد سازمانی مربوط معرفی نماید.

كارمندان خوشبختی !!!كه از سد بلند كارگزینی بگذرند و به عنوان كارمند خوش اخلاق معرفی شوند ، می توانند از مزایای زیر بهره مند شوند :

- تشویق و تقدیر با امضای رییس دستگاه یا واحد سازمانی با درج در پرونده كارگزینی مستخدم.

- حداكثر یك ماه حقوق و مزایا به عنوان پاداش .

كارمندانی كه به این ترتیب انتخاب می شوند به" ستاد برنامه ریزی تحول اداری استان یا شورای تحول اداری " معرفی شده و این ستاد از بین كاركنانی كه بیشترین امتیاز را كسب نموده اند، 3 نفر را به عنوان كاركنان نمونه در جلب رضایت ارباب رجوع انتخاب نموده و در مراسم جشنواره شهیدرجایی ( ره ) معرفی می كند؛ این كارمندان از امتیازات ذیل بهره مند خواهندشد:

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 اسفند 1389 توسط nazanin nazmi
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس